آموزشی

نحوه شناسایی و رفع سر و صدا در چیلر  

نحوه شناسایی و رفع سر و صدا در چیلر  

چیلر دستگاهی است که به عنوان یک خنک کننده برای تهویه مطبوع هوا در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد.این دستگاه از اجزای همچون اواپراتور، کندانسور و کمپرسور تشکیل شده است. عملکرد این سیستم به گونه ای است که با جذب گرما و تبدیل آن به هوای خنک هوا را مطبوع نگه می دارد و از طرفی قابلیت انتقال هوای خنک و تازه را به محیط دیگر نیز دارد. در بعضی از مواقع از چیلر سرو صدای ایجاد می شود که باید منبع این سروصدا در چیلر را شناسایی و در جهت رفع سر و صدای این سیستم  و تعمیر چیلر اقدام کرد. با توجه به اهمیت این موضوع ما در این مقاله قصد داریم به نحوه شناسایی و رفع سرو صدا در چیلر بپردازیم پس به شما پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مقاله با ما همراه شوید.

کاهش صدای چیلر

چیلر به عنوان یک سیستم خنک کننده اغلب بر پشت بام و محوطه باز قرار می گیرد. سطوحی که چیلر بر روی آن قرار می گیرد یک میدان صوتی ایجاد می کنند که صدا را چندین برابر بزرگ تر و به سایر محیط انتقال می دهد حال فرض کنید سر و صدای زیادی از چیلر نیز بلند می شود بنابراین با قرا گرفتن آن بر روی سطوح صدا بلندتر در محیط پخش خواهد شد به همین خاطر باید سرو صدای چیلر را کاهش دهید و از تکنیک های مختلف بهره بگیرید تا بتوانید صدای چیلر را کاهش دهید. در ادامه ما به شما راهکارهایی ارائه می دهیک که شما با بکار گرفتن این راه کارها به راحتی بتوانید سر و صدای این سیستم را کاهش دهید.

یکی از تکنیک ها کاهش سر و صدا در چیلر این است که از پانل های فلزی دو جداره جذب صدا و دیوار حائل ر نصب چیلر استفاده کنید. فرایند طراحی چیلر بدین شکل می تواند تا حد قابل قبولی سر و صدای حاصل از چیلر را در حین کار کاهش دهد.

استفاده از پانل های اکوستیک فلزی سوراخ دار تکنیک دیگری است که دوام بالایی دارد و به عنوان یک راه حل برای کاهش سر و صدای چیلر بر پشت بام و محوطه باز محسوب می شود. این پانل ها قابلیت نصب بر روی سقف، دیوارها و هر سطوحی را دارند. این تکنیک یک راه حل موثر برای کنترل کردن سر و صدای چیلر به حساب می آید. این پانل ها با جذب صدای حاصل از چیلر موجب محصور کردن و کاهش سرو صدا در چیلر می شوند.

نحوه شناسایی و رفع سر و صدا در چیلر  

روکش های آکوستیک و  ضد صدا نیز به عنوان یک تکنیک کارآمد در کاهش میزان سر و صدا در چیلر عمل می کند. استفاده از روکش های آکوستیک موجب تضعیف سرو صدا ، مسدود شدن صدای چیلر و همچنین موجب کاهش بازتاب سر و صدا در این سیستم می شوند. این روش به عنوان یک روش  کارآمد مقرون به صرفه بوده و همچنین قابلیت تحمل طیف وسیعی از گرما را دارد . این روکش ها با توجه به ساختاری که دارند به راحتی تمیز می شوند و در برابر روغن ها، مواد شیمیایی، کثیفی و گرد و غبار مقاومت بالایی دارند.

برای کاهش سر و صدای حاصل از چیلر بهتر است از پوشش محافظ آکوستیک کمپرسور استفاده کنید این تکنیک با هدف کنترل صدا  طیف وسیعی از سر و صدای چیلر را کاهش می دهد.

علت صدای زیاد چیلر

چیلر به عنوان یک سیستم خنک کننده مطبوع در صنعت بکار گرفته می شود. برای کاهش سر و صدای این سیستم در مرحله اول باید به دنبال منبع صر و صدا گشت. در ادامه ما به برخی از علت های بروز سر و صدای زیاد در چیلر اشاره می کنیم.

حرکت هوا در کندانسورها

کندانسورها یکی از اجزای مهم چیلر هستند که نقش موثری در جذب گرما و خنک کنندگی محیط دارند. حرکت هوا در سیستم های از قبیل چیلر و مبدل های حرارتی باعث بروز سرو صدای زیادی در چیلر می شود در واقع با عبور حجم بالایی از هوا در کندانسورها در مسیرهای کمتر از حد ایده آل موجب تلاطم بیشتری در کندانسورها می شود. حجم بالایی از هوا و حرکت  کردن هوا در بین پره های کندانسورها سر و صدای زیادی را به همراه خواهد داشت.

کار کردن کمپرسورها

کمپرسورها نیز اجزای مهم سیستم چیلر است در واقع سر و صدای که از چیلر ایجاد می شود ناشی از کار کردن کمپرسورها می باشد. ارتعشات ضربانی در کمپرسور موجب ایجاد سر و صدا در کل سیستم می شود که این سر و صدا در کل سیستم پخش می شود. صداهایی که به علت کار کردن کمپرسور در چیلر ایجاد می شود برابر با 49 هرتز است که شما آن را در محیط دریافت می کنید.

نحوه شناسایی و رفع سر و صدا در چیلر  

فن های چیلر

صدای که اغلب از کار کردن فن های چیلر به گوش می رسد مهمترین عاملی است که باعث بروز سر و صدا در چیلر می شود. گاهی افراد برای کاهش میزان سر و صدا در چیلر از انواع صدا خف کن ها و موانع صوتی استفاده می کنند که به جرات می تواند بیان کرد که این روش به عنوان یک روش پر هزینه و اشتباه به حساب می آید که اغلب افراد در صورت ناآگاهی اقدام به چنین کاری می کنند.

عایق صوتی چیلر

چیلر به عنوان یک سیتم مطبوع موجب تعدیل هوای محیط می شود و با جب گرما نقش بسزایی در خنک کنندگی محیط دارد اغلب از چیلر در کارخانجات و کارگاه های تولید استفاده می شود. در حین کار سر و صدای زیادی از چیلر ایجاد می شود که گاهی تحمل کردن این همه سرو صدا امکان پذیر نبوده و باید با بکار بردن تکنیک های مختلف میزانی از سر و صدای چیلر را کاهش داد به همین خاطر استفاده از عایق صوتی چیلر به عنوان یک روش موثر نقش پر رنگی در کاهش سر و صدای چیلر در محیط دارد.

سخن پایانی

چیلرها یکی از مهمترین سیستمهای خنک کننده هوای محیط در صنعت به حساب می آیند که با جذب گرما موجب تعدیل هوای محیط می شوند اغلب چیلر بر محوطه باز و پشت بام قرار می گیرد تا عملکرد صحیحی در تعدیل هوای محیط داشته باشد. سر و صدای زیادی که از چیلر ایجاد می شود نیازمند شناسایی منبع سر و صدا و بهره گرفتن از تکنیک های موثر در کاهش میزان سر و صدا است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code