آموزشی

اجرای لوله کشی چیلر

لوله کشی چیلر

بعد از جابه جایی چیلر و قرار دادن درست آن بر روی شالوده، تعمیر چیلر جذبی و فعالیت لوله کشی چیلر جذبی و متصل کردن چیلر با دیگر اجزای شبکه راه اندازی چیلر شروع می شود. لوله کشی های آب سرد و بازگشت و همچنین لوله کشی سوخت و متصل کردن دودکش به چیلر از موردهایی است که باید طبق فرمان سازنده ها انجام گردد. چیلر هایی که یک و دو ‌اثر دارند، نیازمند لوله کشی شاره گرم کننده مولد برق از جمله آب گرم و بخارهستند.

لوله کشی آب برج خنک کننده چیلر

خنک شدن محلول در محفظه جاذب، تبخیر و میعان متوالی گاز مبرد در چگالنده ضرورت بهره گیری از برج خنک کننده و سیستم لوله کشی آن را پرهیز نا پذیر می کند. دما و آبده برج خنک کننده تاثیر فراوانی بر حجم سرمایش چیلر دارد. از این رو اهمیت به مرغوبیت و سازگاری آن با شاره گرم کننده ارزش بسیاری دارد.

برای تنظیم دمای آب برج خنک کننده، راه های مختلفی وجود دارد که راحت ترین آن بهره گیری از دماپا می باشد که برای خاموش کردن فن برج خنک کننده دمای آب را تنظیم می کنند. در مدل های توسعه یافته تر می توان  از درایو برای تنظیم دور فن و دمای آبی که از برج خنک کننده خارج می شود، بهره گیری نمود.

شیوه نصب چیلر

چیلر دستگاهی برای فراهم نمودن گرمایش و سرمایش است که بهترین انتخاب برای مهیا کردن گرما در فصول سرد و سرما در فصول گرما در ساختمان ها و مجتمع های مسکونی به حساب می آید. در اجزای دستگاه چیلر از ساختار و بخش هاب مختلفی بهره گیری می شود.

لوله کشی چیلر

کارآیی و کاربرد دستگاه های چیلر تا میزان زیادی به شیوه نصب چیلر ارتباط دارد. نتیجه های زیادی در ارتباط با این موضوع دیده شده است که اصولا آسیب های وارد شده به دستگاه چیلر به خاطر کم بودن دانسته های اشخاصی است که برای نصب چیلر دست به کار می شوند. به همین علت نصب چیلر باید به کمک اشخاص با تجربه و ماهر در این حیطه انجام شود.

دستگاه چیلر یکی از شایع ترین سیستم های سرد سازی است که با خنک نمودن آب، شرایط مناسبی برای تبریدی و سرما دهی سایر ابزار های سرمایشی را مهیا می کند. دستگاه چیلر در اقسام گوناگونی ساخته می شود از جمله اینکه چیلر جذبی و تراکمی از مدل های شایع و پر کارآیی به حساب می آیند.

چیلر های تراکمی در ۲ مدل گوناگون چیلر تراکمی آب خنک و چیلر تراکمی هوا خنک در مراکز معتبر وجود دارند. موتور، چگالنده،  اوپراتور و غیره اجزای دستگاه چیلر را تشکیل می دهند. چیلر های جذبی دو نوع می باشند که به آن ها تک اثره و دو اثره می گویند. در اجزای چیلر های جذبی بخش هایی مثل ابزوربر، مولد و چگالنده بهره گیری می شود.

راه انداختن و نصب چیلر


اگر چیلر را به بر اساس اصول نصب نکنید از لحاظ مالی خسارت زیادی به شما وارد خواهد شد. اما مسائل های مهمی برای نصب و راه انداختن لوله کشی چیلر وجود دارد. اصلی ترین نکته در نصب چیلر برگزیدن یک محل مناسب است.

از جایی که چیلر های تراکمی برای به وجود آوردن سرمایش از شاره آب بهره گیری می کنند مناسب ترین جا برای نصب چیلر تراکمی و پیاده سازی این سیستم ها مکان بیرون از سازه و فضایی باز است.

فضایی که برای نصب لوله کشی چیلر برگزیده می شود باید از پهنا و سطح لازمی بهره مند باشد. اگر مکان نصب چیلر فراتر از حد کوچک باشد نصب چیلر با سختی های زیادی همراه خواهد بود. از جهتی دیگر کارآیی بخش های مثل چگالنده، موتور و اوپراتور به صورت مطلوب نخواهد بود.

در این عرصه باید بیان کرد که چیلر های تراکمی اصلا نباید در فضای آزاد پیاده سازی شوند. از دیگر مورد هایی که باید زمان برگزیدن فضای نصب چیلر به آن اهمیت بدهید داشتن تهویه منحصر به فرد و مفید است. این موضوع هم مهم است که قدرت هواکش باید سازگار با توان دستگاه باشد.

سایز و ابعاد دستگاه چیلر تقریبا بزرگ است و به علت داشتن بخش های زیاد وزن سنگینی دارد. به همین علت فراهم کردن و زیر سازی منحصر به فرد سطح زمین برای نصب چیلر بسیار الزامی است. برای پیشگیری از صدمات و وارد شدن هر گونه آسیب، باید مکان مورد نظر ایمن و مقاوم باشد.

یکی دیگر از مسائلی که زمان نصب دستگاه چیلر باید اهمیت فراوانی داد قرار گرفتن پایه های دستگاه روی سطوح صاف است. وگرنه دستگاه  ثبات کافی را نخواهد داشت و کارآیی و عملکرد سیستم تاثیرشان منفی خواهد بود.

لوله کشی چیلر

راه انداختن چیلر تراکمی

کار کردن با سیستم های سرما ساز همیشه احتیاج به تجربه دارد. سیستم های سرما ساز در اجرا و راه اندازی حساسیت زیادی دارند و پیشنهاد می کنیم که تعمیر و راه انداختن لوله کشی چیلر و نصب آن را به اشخاص با تجربه بسپارید.

پیش از راه انداختن چیلر تراکمی به کار انداختن چگالنده ها از داغ شدن روغن کارتل چگالنده ها که بیست و چهار ساعت پیش هیتر های آن ها در مدار قرار گرفته اند مطمئن شوید. مناسب ترین روش برای تشخیص این موضوع لمس نمودن کارتل چگالنده با دست می باشد.

حدود پانزده دقیقه پیش از راه انداختن چیلرتراکمی، برج خنک کننده و پمپ های آن را فعال کنید تا آب سرد در چگالنده چیلر چرخش کند. برای گردش باد زن، برج خنک کننده را تنظیم کنید که کاملا صحیح باشد. در برج های خنک کننده اف آر پی هوا باید از بخش بالای برج خنک کننده به خارج پرتاب گردد.

سخن آخر

دوستان عزیز و همراه ما در این محتوا در ارتباط با اجرای لوله کشی چیلر و لوله کشی آب برج خنک کننده چیلر و غیره توضیحاتی را عرضه نمودیم. کاملا بیان کردیم که لوله کشی چیلر چند نوع است و چه کاربردی دارد و به چه نحوی نصب می گردد. خواهشا به تنهایی آن را نصب نکنید از متخصصان برای نصب آن کمک بخواهید. برای یافتن اطلاعات بیشتر از راه های ارتباطی با متخصصان ما تماس بگیرید تا توضیحات کامل را در اختیار شما قرار دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code