آموزشی

عایق کاری منابع و لوله های چیلر در فضای باز

عایق کاری منابع و لوله های چیلر در فضای باز

عایق کاری منابع و لوله های چیلر در فضای باز موضوع مورد بحث امروز ماست لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

عایق کاری منابع و لوله های چیلر در ابعاد و اندازه های مختلف با انواع عایق ها  که تا حد قابل توجهی از هدر رفتن انرژی جلوگیری می کند و باعث طولانی شدن عمر منابع و  مقابله با محیط اطراف از جمله پوسیدگی و سوراخ شدن منبع می شود.

انجام عایق کاری موتورخانه های بزرگ و کوچک و لوله های حرارتی و برودتی با کادری حرفه ای و متخصص باید انجام بگیرد. لوله های تاسیسات و منابع و مخازن باید توسط افرادی که سالها در این زمینه کار کرده‌اند و صاحب تخصص و تجربه  در زمینه سرویس و نگهداری چیلر می باشند انجام گردد.

عایق کاری منبع و مخازن  از مصرف سوخت اضافی انرژی و  از اتلاف گرما توسط قسمتهای مختلف دستگاه ساختمان جلوگیری می کند. انرژی سیستم حرارت مرکزی فقط باید به  مصرف اتاق ها و وسایل های مورد نیاز برسد. به همین دلیل لازم است که کلیه قسمت ها از مخزن ها و لوله ها و مخازن عایق بندی  شود.

انواع عایق بندی

در عایق بندی تاسیسات ساختمان از انواع عایق ها استفاده می شود. در واقع در تاسیسات گرمایشی و سرمایشی ساختمان برای کاهش تلفات حرارتی تاسیسات مختلف ساختمان نظیر لوله ها کانال ها و مخازن برای جلوگیری از نفوذ رطوبت و انتخاب عایق های  استاندارد عایق بندی می شوند. عایق ها انواع  مختلفی وجود دارنپ در ادامه به آنها اشاره می کنیم:

عایق بندی رطوبتی: از نفوذ رطوبت در جداره جدار جلوگیری می کند و برای عایق بندی  تاسیسات ساختمان استفاده می‌شوند و اکثرا از جنس  اجسام قیراندود  شده ای مانند کاغذ گونی مواد لاستیکی پلاستیکی و غیره هستند.

عایق های حرارتی: انتقال حرارت به دو طریق صورت می پذیرد: همرفته  و هدایت در  روش اول برای انتقال گرما یک محیط گازی خلا زم است در حالی که در روش دوم راه انتقال گرما در اثر تماس اجسام با یکدیگر می باشد‌ عایق های حرارتی  از انتقال حرارت جلوگیری می کنند. با استفاده از عایق های حرارتی حرارتی در تجهیزات گرمایشی ضریب هدایت حرارتی به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. جنس عایق های حرارتی باید مقاوم باشد تا از اتلاف گرما تا حد زیادی جلوگیری نماید.

عایق کاری منابع و لوله های چیلر در فضای باز

·          هدایت حرارتی:

 وظیفه این عایق ها جلوگیری از انتقال حرارت به روش هدایت می باشد‌ عایق هایی که بدین منظور استفاده می شوند از پشم شیشه، پشم سنگ، پشم معدنی، عایق قالبی ساخته می شود.

·          همرفتی حرارتی:

 این عایق از انتقال حرارت از یک جدار به جدار دیگر از روش همرفتی جلوگیری می کند‌

عایق تشعشعی: این عایق ها باعث جلوگیری از جذب اشعه به وسیله اجسام عایق شده و می‌شود و اشعه ها را منعکس می کند. بدین منظور می‌توان از عایق های پشم شیشه، پشم سنگ و پشم معدن که دارای روکش آلومینیومی هستند استفاده کرد.

 عایق های پتویی: این عایق ها از جنس پشم شیشه، پشم سنگ، پشم چوب، پشم سرباره و پشم حیوانات هستند که  ضخامت های مختلفی دارند و در عرض های مختلف وجود دارند و برای عایق کاری مخازن و لوله ها مورد استفاده قرار می گیرند.

عایق های قطعه ای: این عایق ها مانند عایق های پتویی هستند با این تفاوت که طول آنها کمتر میباشد پوشش کاغذی دارند و به صورت نوار در دو لبه قطعات قرار می گیرند و آنها را پوشش می‌دهند و نصب آنها آسان‌تر می‌باشد. در حد فاصله بین دیوارها و پشت مساله از این عایق استفاده می شود.

عایق کاری لوله های آب گرم

عایق کاری حرارتی لوله های لوله های آب گرم باعث کاهش اتلاف انرژی میشود و دمای آب را ۲ الی ۴ درجه گرم تر حفظ می کند. لوله های آب گرم اگر به صورت حرارتی عایق کاری شوند دیگر نیازی به باز نگه داشتن شیر برای گرم شدن آب خروجی نیست و این باعث صرفه جویی در مصرف می شود. اگرچه ممکن است عایق  کاری لوله های آب، هزینه زیادی در برداشته باشد اما بعد از گذشت زمان با کاهش مصرف انرژی، هزینه های اولیه جبران میشود. در برخی از موارد عایق کاری حرارتی لوله ها ضروری می باشد و در صورت عایق کاری ذخیره انرژی زیادی خواهی می شود. برخی از موارد میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

·          هزینه بر بودن انرژی  که از آن برای گرم کردن آب استفاده می شود‌.

·          استفاده کردن زیاد از آب گرم ساختمان 

·         لوله های آب گرم در شرایطی که به صورت مستمر در معرض هوای سرد قرار دارند.

·          وجود فاصله زیاد بین آبگرمکن و محل استفاده از آب گرم

عایق کاری منابع و لوله های چیلر در فضای باز

عایق کاری منابع و لوله های چیلر

 به منظور عایق کاری منابع و لوله های چیلر ها چند نکته اساسی را مورد توجه قرار دهید:

·          اولین بحث کیفیت و ویژگی عایق کاری لوله های چیلر است. در حقیقت انتخاب عایق باید به گونه ای باشد که طول عمر لوله ها را افزایش دهد و در برابر عوامل محیطی واکنش نشان ندهد و به مرور زمان و در بازه زمانی محدود دچار فرسودگی نگردد‌.

·          تحمل حرارت از یکی از پارامترهای مناسب برای یک عایق مناسب و استاندارد می باشد به این صورت که میزان کارکرد آن رضایت کننده باشد‌.

·         از دیگر ویژگی های مربوط به عایق کاری لوله های چیلر جنس و کیفیت مواد سازنده می باشد به این صورت که بعد از گذشت زمان استفاده و بهره برداری از عایق، نباید در سطح عایق شاهد بروز رشد و تکثیر قارچ و باکتری باشیم‌ و از این رو یکی از استانداردهای عایق مناسب، جلوگیری از رشد قارچ بر روی سطوح آن می باشد.

·         از مقاومت در برابر آتش سوزی برخوردار باشد که به هنگام آتش سوزی از خود واکنش نشان ندهد و غیرقابل اشتعال باشد. این امر باعث جلوگیری از بروز حادثه می باشد.

فرایند عایق کاری لوله های چیلر

عایق کاری منابع و لوله های چیلر مهمترین و ضروری ترین کارهایی است که مهندسین ناظر باید انجام دهند.این فرایند در دو دسته انجام می‌شود. اولین بار عایق حرارتی می باشد که در ساختار این نوع عایق از مواد سازنده ای استفاده می شود که بتوانند گرما و حرارت را حفظ کنند و مقاومت و استقامت خوبی داشته باشند.

یکی دیگر از ویژگی‌های این عایق بندی  این است که از اتلاف گرما جلوگیری می کند. از دیگر روش عایق های حرارتی  هستند که بسیار موثر می باشند این عایق ها  از متوقف شدن حرارت به روش هدایت جلوگیری می‌کند که در قسمت بالا در مورد انواع عایق به طور مفصل توضیح دادیم‌‌.

عایق کاری منابع و لوله‌های چیلر در کاهش انرژی و افزایش طول عمر و کاهش مصرف انرژی و افزایش طول عمر لوله ها و منابع دارای اهمیت می باشد. و نکته مهم این است که برای عایق کاری از عایق های  مناسب که استانداردهای لازم را دارا می باشند استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code